Mikroelektrownia zielonej energii w każdym domu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowym kierunkiem działań w dziedzinie energetyki będzie promocja małych projektów energetycznych, wykorzystujących lokalnie dostępne zasoby" - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na wspólnej konferencji prasowej z prof. Jeremy?m Rifkin?em i dr. Tomášem Sedláčkiem. Naukowcy przyjechali do MG na warsztaty pt. "Rozwój polskiej gospodarki a trzecia rewolucja przemysłowa".

Jak przekonywał wicepremier Pawlak lokalizacja mikroźródeł blisko odbiorcy pozwala uniknąć większości kosztów związanych z przesyłem i dystrybucją energii. - "Promocja mikroinstalacji jest szansą dla Polski na budowanie nowoczesnego i innowacyjnego rynku urządzeń energetyki rozproszonej zarówno dla potrzeb wewnętrznych naszego kraju, jak i na eksport" - zaznaczył. Dodał, że MG przygotowało przepisy, umożliwiające sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji na zasadach preferencyjnych. "Projekt nowych regulacji znalazł się w pakiecie ustaw energetycznych opublikowanych w grudniu 2011 r. przez Ministerstwo Gospodarki" - dodał.
W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka przemiany w sektorze OZE mogą przyczynić się do przekształcenia naszej gospodarki i przygotują społeczeństwo do wyzwań nowej ery - III rewolucji przemysłowej.
Zdaniem prof. Jeremy?ego Rifkin?a, zbliża się nowa era niezliczonych, prosumentów, czyli producentów i konsumentów energii generowanej z niewielkich mocy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE).


Nowy model gospodarczy składa się z pięciu filarów:

  •  20-proc. udziału OZE w mixie energetycznym do 2020 r.
  •  produkcji zielonej energii w mikroelektrowniach, jakimi staną się budynki
  •  przechowywania energii w nośnikach wodorowych
  •  wykorzystania technologii internetowych do zarządzania nową siecią energetyczną
  •  transportu i logistyki.

Jak przekonywał prof. Rifkin, w 2014 r. rozpocznie się masowa produkcja samochodów użytkowych z ogniwami wodorowymi. "Wizja rozproszonej sieci energetycznej pozwala myśleć o tym, że kierowcy będą mogli w dowolnym miejscu pozyskać energię lub oddać nadwyżkę" - powiedział.
Zdaniem Tomáša Sedláčka gospodarka zmienia się od ciężkiej w lekką, z poważnej na ludyczną, nastawiona na design, rozrywkę nowoczesne technologie branży IT. "Dotąd Państwa sprzedawały stabilność prawną, finansową, fiskalną, w zamian kupując wzrost gospodarczy. Dziś musimy sprzedawać wzrost, a kupować stabilność, tylko w ten sposób wyjdziemy z koła długów" - zaznaczył.

 

Źródło / fot: mg.gov.pl

Marcin Głuchowski

eBiomasa.pl jest portalem branżowym poświęconym pozyskiwaniu energii z biomasy. Na stronie prezentowane są aktualności, wydarzenia, firmy i produkty powiązane z sektorem energii odnawialnej.

Strona: ebiomasa.pl

Skomentuj

Copyright © eBiomasa.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ